Manji doprinosi zbog krize

Bez autora
Jun 09 2013

Preko 20.000 firmi u Srbiji, prema grubim procenama, smanjuje troškove preko leđa zaposlenih. Tako zaposlenima isplaćuju veći deo plate na ruke, a doprinose i porez na zarade izmiruju kao da radnicima plaćaju minimalac.Zaposleni, zato, ne mogu da podignu kredit, a veći problem je što mogu da računaju tek na minimalnu penziju koja trenutno iznosi oko 13.000 dinara. Veliki broj nezaposlenih, više od milion, pokoleba one koji bi se pobunili protiv takvog tretmana poslodavaca.

Manji doprinosi zbog krizePreko 20.000 firmi u Srbiji, prema grubim procenama, smanjuje troškove preko leđa zaposlenih, piše Blic.

Tako zaposlenima isplaćuju veći deo plate na ruke, a doprinose i porez na zarade izmiruju kao da radnicima plaćaju minimalac.

Zaposleni, zato, ne mogu da podignu kredit, a veći problem je što mogu da računaju tek na minimalnu penziju koja trenutno iznosi oko 13.000 dinara.

Veliki broj nezaposlenih, više od milion, pokoleba one koji bi se pobunili protiv takvog tretmana poslodavaca. Međutim, veliki je i broj zaposlenih koji dobrovoljno ulaze u takve „aranžmane”, jer im više odgovara.

"Gazda me je u startu pitao šta mi je bolje, a odabrala sam da deo dobijam preko računa, a deo na ruke, jer na kraju mesečno raspolažem većom sumom. Znam da nijedna banka zato neće da mi odobri kredit i da će mi penzija biti mizerna, ali sada taj problem nisam u situaciji da rešavam. Moram od nečeg da živim" - kaže za „Blic” Milica B. (42), prodavačica iz Novog Sada.

Od onih radnika kojima nije dato da biraju kako će biti plaćeni, retko ko se usudi da se žali inspekciji, plašeći se da će ostati bez kakvog-takvog prihoda.

Takvih slučajeva, prema podacima Inspektorata za rad, najviše ima u trgovinama na veliko i malo, proizvodnji hrane, hemije, gume i plastike, zatim metala, mašina i u građevinarstvu. Dragoljub Rajić, direktor Unije poslodavaca Srbije, tom spisku dodaje i ugostiteljstvo, PR i marketing. Prema njegovim rečima, pola plate na ruke, a pola preko računa mogu da isplaćuju samo male firme koje imaju do pet radnika.

"Njima se često ne isplati da plaćaju doprinose za pun iznos, jer na svakih 100 dinara koje daju radniku, 64 plaćaju i državi. Zato ih prijave na minimalac, pa im na ruke dodaju po 10.000 dinara mesečno, na primer. Teško je utvrditi koliko je takvih firmi, jer niko neće da prizna da radi nezakonito. To je, međutim, u praksi i za poslodavce velika glavobolja zbog inspekcijskih kontrola" - kaže Rajić.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik